Close

PWA Nedir ve Ne Kadar Önemlidir ?

Son bir kaç yılda telefonun kullanımında ciddi artış söz konusu. İnternet kullanımının %70’i telefon aracılığıyla gerçekleşiyor. Taşınılabirlik, ucuz donanım, internete kolay erişim bunun en önemli sebeplerindendir. Kullanıcı kitlesi arttıkça, mobilde optimizasyon konusu öenm kazanıyor.

Maliyet ve zamandan dolayı native uygulamaları olmayan markalar, web uygulamalarıyla müşteriye en iyi deneyimi yaşatmak zorundadırlar. Native uygulamaya sahip markalar ise bazen donanım ve bellekten dolayı web uygulamalarını sürdürmekte ısrarcıdırlar.

Günümüzde web siteleri artık web uygulamaları haline gelmiş durumda. Yıllar önce web’in ilk yıllarında sadece bilgi paylaşmak amaçlı kullanılırdı, ancak günümüzde web siteleri birer uygulama halinde ve çok fazla alanda hizmet etmektedir. Web uygulamalarının şuanki hali ile bir harita gibi dünyayı gezdirmek, sosyalleşme aracı ve hatta satış odaklı bir dükkan gibi kullanılabiliyor.

PWA ile Tanışalım

Başta Whatsapp olmak üzere bir çok uygulama şebeke ve ya internet olmadığı durumlarda uygulamaya girmeye devam eder ve sizin mesaj ya da durum paylaşmanıza engel olmaz. Siz sorun yaşamadan istediğiniz paylaşımı yapar uygulamadan çıkarsınız. Uygulama internet erişimini yakaladığı an arka planda sizin paylaşımınızı paylaşır ve yeni bildirimleri size bildirir. PWA’nın amacıda budur. Siz çevrimdışıyken, size sorun çıkarmadan web uygulamaları, web sitelerini arka planda yükler ve internet erişimi olmadığında da size göstermeye devam eder.

PWA’nın Avantajları Nelerdir ? Bize Ne Kazandırır ?

PWA olmayan web uygulamalarının bazı özelliklerini ele alalım.

Doğruluk

Hız konusunda iddaalıysanız bunun hakkını vermelisiniz. Hatta internet erişimi olmadan ve ya düşük internet erişiminde bile sayfayı hızlı bir şekilde kullanıcıya göstermelisiniz. Google, sayfa hızının 3 saniyeyi geçtiği durumlarda kullanıcının siteyi terk ettiğini söylüyor. Google PageSpeed Insights yazımızda da site hızının önemini analttık, okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hız

Sayfa geçişleri, scroll işlemleri ve diğer tüm kullanıcın yaptığı işlemler hızlı bir şekilde kullanıcıya cevap vermeli ve takılmalar olmamalıdır.

Responsive (Duyarlılık)

Yüzler boyutta cihaz var kullanımda. Bu boyutların hepsine, ekrana sığdıracak şekilde olmalıdır web uygulaması. Tüm cihaz boyutlarıyla uyumlu şekilde çalışmalıdır.

Yükleme

Native uygulamalar gibi gerektiğinde kurulum yapılmalı ve telefonun menüsünde simge şeklinde yer almalıdır. Kullanıcılar hızlı şekilde erişmeyi sever.

Açılış Ekranı

Web uygulamanız açılışta özel bir ekran ile karşılamalı kullanıcıyı, bu onlara native uygulama kullanım hissi verecektir.

Süreklilik

Web uygulamanız gerektiğinde bildirim göndermelidir. Bunların yanı sıra ana ekranda icon, tam ekran uygulama ve çevrimdışı kullanımlarla kullanıcının sürekliliğini arttıracaktır.

Bu yukarıda saydığımız başlıkların hepsi web uygulamanızı PWA olması için başlıca adımlardır.

Çoğu insan PWA’nın ReactJs, Angular Js ve ya Vue.js gibi frameworklerle yapıldığını düşünüyor ancak yukarıdaki bileşenleri istediğiniz şekilde yapmanız ve bunu kullandığınız dil ya da frameworkün karşılaması yeterlidir.

PWA’lar Nasıl Çevrimdışı Çalışır ?

PWA konusunda en kafa karıştırıcı nokta burasıdır. Bir web uygulamasından söz ediyoruz ancak çevrimdışı yani internet gerektirmeden çalışması nasıl mümkün olabilir ?

Native uygulamalarda internete gerek duymadan çevrimdışı uygulamaların çalıştığını biliyoruz. Bunu uygulamayı indirerek bileşenlerini cihazda saklama yolu ile çözdüğünü biliyoruz. Bu işlemi tam olarak PWA’da yapıyor. PWA, html, css ve js dosyalarını cihazın belleğinde saklayarak, web uygulamasının çevrimdışı çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda sürekli interneti kontrol etmesi gibi servisleride mevcuttur.

PWA Bileşenleri Nelerdir ?

PWA’nın çalışmasını sağlayan ona hayat veren bazı önemli bileşenler vardır. İyi bir PWA için aşağıdaki başlıklara dikkatlice göz atın.

Servisler

PWA ilk açıldığında internet kontrolü yapan bir servis olur. İlk kez çalışarak bu siteyi önbelleğe alır. Bir sonraki ziyarette bu servi interneti kontrol ederek kullanıcıya önbellekteki ya da güncel halini göstereceğini belirler. Bu servisler ile bildirim yönetimide gerçekleştirilir. PWA’nın durumuna göre bir çok servis ile bunu güçlendirebilirsiniz.

JSON Dosyaları

PWA ile ilgili her türlü ayarı, düzenlemeyi, gerçekleşecek etkinlikleri bu json dosyalarında tutarız. Örnek JSON içeriğini aşağıda görebilirsiniz.

Araçlar

Lighthouse ve Workbox isminde PWA’nın tüm kontrol ve denetimlerini yapmak için Google’ın sunduğu açık kaynak araçlar mevcuttur. Servis dosyalarınıda oluşturabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir