Close

Google Tag Manager (GTM) Nedir ? Nasıl Kullanırız ?

Son zamanlarda dijital pazarlama alanında artan uygulamalara bir yenisi daha eklendi, Google Tag Manager. Clabs Digital Agency’nin de sevdiği ve yoğunlaştığı bir uygulama. Size bu yazımızda, Google Tag Manager’i kullanma ve sevme sebeplerimizi anlatacağız.

 

Google Tag Manager (GTM) Nedir ?

GTM, web sitesinize yerleştirilen ve diğer tüm kod bloklarını yöneten bir kod parçacığıdır. Google’a ait (Google Analytics, Google Ads, Google Show Console, Google Webmaster Tools vb…) diğer tüm servislerinden tek tek kod almak yerine sadece GTM kodunu sitenize tanıtmanız yeterli olacaktır. Diğer tüm Google servislerini bu kod ile eklemiş olacak ve yönetebileceksiniz. Bu da daha rahat ve kolay çalışmanıza yarayacaktır. Daha temiz kod yazmanızı sağlayacaktır.

 

Google Tag Manager’i neden seviyoruz ?

Kullanılabilirlik ve Kontrol

Google Tag Manager’i sevmemizin asıl nedeni kontrol mekanizması. Tüm Google servislerini tek bir yerden yönetip merkezleştirmenin muhteşem bir yoludur Google Tag Manager. Deneyimlerimizden yola çıkarak, web sitenizdeki tüm sayfalara ayrı ayrı kod parçacıkları yerleştirmek ve takibini sağlamak gerçekten yorucu bir hal almaya başlıyor. Bunları tek bir yerden kontrol etmek ve sürdürülebilir olması gerçekten işinizi kolaylaştırıyor ve daha şeffaf bir şekilde odaklanmanızı sağlıyor. Sürdürülebilir olması güncellemelerin takibi anlamına gelir. Tek noktadan güncellemek işinizi ileriye yönelik daha stabil ve rahat ilerletebilmenizi sağlar.

Test Aracı

Google Tag Manager’i sevmemizin bir diğer sebebi ise test etme imkanı vermesidir. Kodunuzu yayına almadan önce çalışıp çalışmadığını kontrol edebiliyorsunuz. GTM size kodun hangi aşamalarda hata verdiğini, kodun eklendiği yerin doğru olup olmadığı gibi hataları ayıklama aracı sunuyor. Bu test etme imkanı size hatalara vakit harcamanıza engel olacaktır.

Google Gücü

GTM içinde önceden tanımlanmış bir çok sağlam ayar barındırıyor. Google size bu alanda da büyük ölçüde yardımcı oluyor ve desteğini eksik etmiyor. Google Analytics, Google Ads ve Remarketing gibi sistemleri hızlı ve kolay bir şekilde ayarlama imkanı veriyor. 

 

Nasıl Kullanırız ?

GTM, web site ve ya uygulamalarınızda çalışan bir javascript kod parçacığıdır. Bu etiket, kullanıcılar ve kullanıcı davranışlarıyla ilgili bilgileri kullandığınız Google servislerinde görüntülemenize yarar. Daha sonra bu bilgileri analitik, hedefleme ve raporlama gibi hizmetlerde kullanır sizin için. Google Analytics, Google Ads ve ya Facebook Pixel gibi sistemlerde çalışır.

Yukarıda gösterilen örnek kodu <head> tagleri arasında kullanılır. Kullanıcılara gösterilmez sadece sunucuya bilgi aktarmak için kullanılır. Web sayfalarında bir çok tag kullanılır. Bunların ortak bir noktaya gönderip datayı işler.

Google Tag Manager, Dijital pazarlama alanında etkili bir sistemdir. Bu departman ile ilgilenen kullanıcıların web sitesi üzerinde etiket yönetimini kolaylaştırır. Hem zaman kazandırır hem maliyeti düşürür. Geliştirme kısmına hiç girmeden GTM arayüzü üzerinden isteyen kullanıcı istediği gibi düzenleme yapabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir