Close

Google PageSpeed Insights Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Google’ın yayınladığı verilere göre, 3 saniyeden geç açılan web sitelerinin terk edilme oranı en yüksektir. Kullanıcıların bu konuda çok hassas olduğunu görüyoruz bu veriyle. Sayfa hızı ile dönüşümler birbiriyle bağlantılıdır. Bir işletmenin web sayfasından söz ediyorsak bu uzayan siteye giriş süreleri, işletme sahibine satış kaybı olarak geri dönecektir. Web sitelerinin hızını ölçmek için, yavaşlığının sebebini ve artılarını eksilerini görmek için Google’ın bize sunduğu muhteşem bir araç var, Google PageSpeed Insights.

Google PageSpeed Insight Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Google PageSpeed Insight web sitenizin hızını basit bir yolla test etmenizi sağlar. Sayfanın performansını iki şekilde ölçer. Web sitenizin masaüstü cihazları için hızı ve mobil için hızı. Web sitenizin ilk yüklenme değerlerini de bu araçla gösterir. En güzel yanı ise bunları adım adım bize gösterip düzenleme yollarınıda detaylı bir şekilde anlatır.

Sonuçları nasıl gösterir ?

Google PageSpeed Insight sayfayı ölçtüğünde, Google’ın web performansını yani optimizasyon kurallarını baz alarak bunları kullanıp kullanmamanıza göre değerlendirir. Kontrolü tamamladıktan sonra 0 ile 100 arasında bir değer ile sonuçlandırır testi. Üç kategoriden birine sokar sizin web sitenizi. İyi, iyileştirilmesi gerek ve ya zayıf. Sonuç ne kadar kötü olursa olsun üzülmeye gerek yok bu noktada Google devreye girip size nasıl iyileştireceğinizi detaylı bir şekilde aşağıda maddeler şeklinde anlatıyor.

İyi: Web siteniz en iyi performans değerlerini karşıladığı anlamına geliyor. Kullanıcılarınız web sitenizde iyi bir deneyim ile karşılacaklardır.

İyileştirilmesi Gerekiyor: Web sayfanız bu kategoriye girerse, web sitenizin bazı önemli hızlandırma kurallarını kaçırdığını belirtmektedir. Kullanıcılarınız yavaş bir web sitesi ile karşılaşabilir anlamına geliyor.

Zayıf: Bu kategori acil durum anlamına gelir. Bir an önce Google’ın size belirttiği iyileştirme adımlarını uygulamalısınız yoksa çok kötü kullanıcı deneyimi ile karşı karşıya kalacaksınız web sitenizde.

Sayfa Hızını Arttırmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor ?

Bu aşama için başlıca adımlar vardır aşağıda listeleyelim.

  • Sayfa açılışlarında yönlendirmelerden olabildiğince uzaklaşın.
  • Web sunucunuzda gzip sıkıştırmasını etkinleştirin.
  • Resimlerinizi optimize edin.
  • Düzenli olarak önbelleğinizi temizleyin.
  • CDN kullanın.

Google PageSpeed Insight’ı Ne Sıklıkta Kullanmalıyız ?

Google her zaman bu sistemini aktif tutup yeni optimizasyon ve hızlandırma teknikleri eklemektedir. Sizinde sık sık bu aracı kullanıp yeniliklerden haberdar olmanız gerekiyor. İyi kategorisinde olsanız dahi sık sık bu testi gerçekleştirin. 

Optimize edilmiş bir web sitesi, en iyi trafik çekme yöntemlerinden biridir. Çıkma oranlarını düşürmenize ve satış odaklı dönüşümlere yol açar.

Bir arama motoru dostu web sitesi oluşturmak istediğiniz zaman seo, dijital pazarlama ve güçlü yazılım ekibimizle info@clabsagency.com ve ya 0543 424 07 55 bu iletişim kanallarından iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir