Close

Dijital Pazarlama Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Günümüzde internetin ne kadar erişilebilir olduğu konusunda, size her gün çevrimiçi olan kişilerin sayısının arttığını söylesem bana inanır mısınız?
Bu.  Aslında, Pew Research’e göre yetişkinler arasında “sürekli” internet kullanımı sadece son üç yılda %5 arttı.  Çok fazla söylememize rağmen, insanların alışveriş yapma ve satın alma şekilleri de değişti – yani çevrimdışı pazarlama eskisi kadar etkili değil.
Pazarlama her zaman hedef kitlenizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurma konusunda olmuştur.  Bugün, bu onlarla zaman geçirdikleri yerlerle tanışmanız gerektiği anlamına geliyor: internette.
Dijital pazarlamaya girin – başka bir deyişle, çevrimiçi olarak var olan herhangi bir pazarlama şekli.
HubSpot’ta, müşterileri çevrimiçi olarak çekmenin, meşgul etmenin ve memnun etmenin gerçekten etkili bir yolu olarak inbound pazarlama hakkında çok konuşuyoruz.  Ancak yine de dünyanın dört bir yanındaki insanlardan dijital pazarlama hakkında birçok soru alıyoruz.  Bu yüzden onlara cevap vermeye karar verdik.

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, elektronik cihaz veya internet kullanan tüm pazarlama çabalarını kapsar.  İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilere bağlanmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve diğer web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanır.

Deneyimli bir inbound pazarlamacı, inbound pazarlamanın ve dijital pazarlamanın hemen hemen aynı şey olduğunu söyleyebilir, ancak bazı küçük farklılıklar vardır. Ben de ABD, İngiltere, Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki pazarlamacılar ve işletme sahipleri ile yapılan görüşmelerde, bu küçük farklılıkların dünya genelinde nasıl gözlemlendiği hakkında çok şey öğrendim.

‌Bir işletme dijital pazarlamayı nasıl tanımlar?

Dijital pazarlama, zamanının çoğunu harcadığı müşterilerle bağlantı kurmak için çeşitli dijital taktik ve kanalların kullanımı ile tanımlanır: çevrimiçi.  Web sitesinin kendisinden bir işletmenin çevrimiçi markalama varlıklarına – dijital reklamcılık, e-posta pazarlaması, çevrimiçi broşürler ve ötesi – “dijital pazarlama” şemsiyesi altında kalan bir dizi taktik var.

En iyi dijital pazarlamacılar, her dijital pazarlama kampanyasının genel hedeflerini nasıl desteklediğinin net bir resmine sahiptir.  Pazarlama stratejilerinin hedeflerine bağlı olarak, pazarlamacılar emrindeki ücretsiz ve ücretli kanallar aracılığıyla daha büyük bir kampanyayı destekleyebilirler.

Örneğin bir içerik pazarlamacısı, yakın zamanda oluşturulan yeni bir e-kitaptan müşteri adayları oluşturmaya yarayan bir dizi blog yazısı oluşturabilir.  Şirketin sosyal medya pazarlamacısı bu blog yayınlarının, şirketin sosyal medya hesaplarındaki ücretli ve organik postalar aracılığıyla tanıtımına yardımcı olabilir.  Belki e-posta pazarlamacı, e-kitabı indirenleri şirket hakkında daha fazla bilgi göndermek için bir e-posta kampanyası oluşturur.

dijital pazarlama taktikleri

Dijital Pazarlama Örnekleri

 • Search Engine Optimization (SEO)
 • Content Marketing
 • Social Media Marketing
 • Pay Per Click (PPC)
 • Affiliate Marketing
 • Native Advertising
 • Marketing Automation
 • Email Marketing
 • Online PR
 • Inbound Marketing

Dijital pazarlamacı ne yapar?

Dijital pazarlamacılar, bir şirketin emrinde olan hem ücretsiz hem de ücretli tüm dijital kanallar üzerinden marka bilinirliğinin artırılması ve yönlendirilmesinden sorumludur.  Bu kanallar arasında sosyal medya, şirketin kendi web sitesi, arama motoru sıralaması, e-posta, görsel reklamcılık ve şirketin blogu bulunmaktadır.

Dijital pazarlamacı genellikle her kanal için farklı bir anahtar performans göstergesine (KPI) odaklanır, böylece şirketin her birindeki performansını doğru bir şekilde ölçebilirler.  Örneğin SEO’dan sorumlu olan dijital bir pazarlamacı, web sitesinin “organik trafiğini” ölçer – bu web sitesinin trafiği ise Google’da arama yaparak web sitesinin bir sayfasını bulan web sitesi ziyaretçilerinden oluşur.

Dijital pazarlama bugün birçok pazarlama rolünde ortaya çıkmaktadır.  Küçük firmalarda, kapsamlı bir kişivaynı anda yukarıda açıklanan dijital pazarlama taktiklerinin çoğuna sahip olabilir.  Daha büyük şirketlerde, bu taktiklerin her birine, markanın dijital kanallarından yalnızca bir veya ikisine odaklanan birden fazla farklı uzmanı vardır.

İşte bu uzmanlardan bazı örnekler:

‌SEO Manager

Main KPIs: Organik trafik

Kısacası, SEO yöneticileri, işletmenin Google’da yer almasını sağlıyor.  Arama motoru optimizasyonu için çeşitli yaklaşımlar kullanan bir kişi, ürettiği içeriğin Google’da iyi bir performans göstermesini sağlamak için doğrudan içerik oluşturucularla birlikte çalışabilir – şirket bu içeriği sosyal medyada da yayınlasa bile.

dijital pazarlamada seo taktikleri

‌İçerik Pazarlama Uzmanı

Ana KPI’lar: Sayfadaki zaman, genel blog trafiği, YouTube kanal aboneleri

İçerik pazarlama uzmanları dijital içerik yaratıcılarıdır.  Sık sık şirketin blog takvimini takip ederler ve aynı zamanda video içeren bir içerik stratejisi geliştirirler.  Bu uzmanlar, iş lansmanlarının ürün ve kampanyalarının her dijital kanaldaki tanıtım içeriğiyle desteklenmesini sağlamak için genellikle diğer bölümlerdeki kişilerle birlikte çalışır.

dijital pazarlama istatistikleri

‌Sosyal medya Yöneticisi

Ana KPI’lar:Takipler, Gösterimler, Paylaşımlar

Bir sosyal medya yöneticisinin rolü, başlıktan çıkarılması kolaydır, ancak şirket için yürüttükleri sosyal ağlar sektöre bağlıdır.  Her şeyden önce, sosyal medya yöneticileri şirketin yazılı ve görsel içeriği için bir kayıt programı hazırlar.  Bu çalışan aynı zamanda, hangi sosyal ağda hangi içeriğin yayınlanacağına ilişkin bir strateji geliştirmek için içerik pazarlama uzmanıyla birlikte çalışabilir.

(Not: Yukarıdaki KPI’lar uyarınca, “gösterimler”, bir işletmenin yayınlarının bir kullanıcının haber bülteninde kaç kez göründüğünü belirtir.)

‌Pazarlama Otomasyon Koordinatörü

Ana KPI’lar: E-posta açıklık oranı, kampanya tıklama oranı, müşteri adayı oluşturma (iletişim) oranı

Pazarlama otomasyonu koordinatörü, tüm pazarlama ekibinin müşterilerinin davranışlarını anlamalarını ve işlerinin büyümesini ölçmelerini sağlayan yazılımı seçmeye ve yönetmeye yardımcı olur.  Yukarıda açıklanan pazarlama işlemlerinin çoğu birbirinden ayrı olarak gerçekleştirilebileceğinden, bu dijital etkinlikleri bireysel kampanyalara ayırabilen ve her bir kampanyanın performansını izleyebilecek biri olması önemlidir.

Inbound Pazarlama – Dijital Pazarlama: Hangisi ?

Yüzeyde, ikisi benzer görünüyor: Her ikisi de öncelikle çevrimiçi oluyor ve her ikisi de insanların tüketmesi için dijital içerik oluşturmaya odaklanıyor.  Öyleyse fark nedir?

“Dijital pazarlama” terimi, inbound ve outbound pazarlama taktikleri  arasında ayrım yapmaz.  Her ikisi de hala dijital pazarlama şemsiyesinin altına girebilir.

Dijital outbound taktikleri, ilgi veya memnuniyete bakılmaksızın, çevrimiçi alanda mümkün olduğunca çok insanın önüne doğrudan bir pazarlama mesajı koymayı amaçlamaktadır.  Örneğin, birçok web sitesinin tepesinde gördüğünüz garish banner reklamları, almaya tam olarak hazır olmayan kişilere bir ürün veya promosyon yüklemeye çalışır.

Öte yandan, dijital inbound taktikleri kullanan pazarlamacılar, hedef müşterilerine yararlı olan şeyleri onlara sunarak web sitelerine çekmek için çevrimiçi içerik kullanırlar.  En basit ama en güçlü inbound dijital pazarlama varlıklarından biri, web sitenizin ideal müşterilerinizin aradığı terimlerden faydalanmasını sağlayan bir blogdur.

Sonuçta, inbound pazarlama, müşterileri çevrimiçi  olarak çekmek ve memnun etmek için dijital pazarlama varlıklarını kullanan bir metodolojidir.  Diğer taraftan, dijital pazarlama, inbound veya outbound olarak değerlendirilip değerlendirilmediklerine bakılmaksızın, her türlü çevrimiçi pazarlama taktiklerini tanımlayan basit bir terimdir.

Dijital pazarlama tüm işletmeler için çalışıyor mu ?

Dijital pazarlama, herhangi bir sektördeki herhangi bir işletme için çalışabilir. Dijital pazarlama, şirketinizin sattıklarına bakmaksızın   her şekilde sizin kitlenizin ihtiyaçlarını tanımlamak ve  onlara değerli içerikler sunmak için alıcı karakter oluşturur.  Ancak, tüm işletmelerin dijital pazarlama stratejisini aynı şekilde uygulamaları gerektiği söylenemez.

‌B2B Dijital Pazarlama

Eğer şirketiniz şirketten şirkete (B2B) ise, dijital pazarlama çabalarınızın çevrimiçi müşteri oluşturma çevresinde yoğunlaşması muhtemeldir ve nihai hedef birisinin bir satış elemanı ile konuşmasıdır.  Bu nedenle, pazarlama stratejinizin rolü, en yüksek kalitedeki müşterileri web sitenize dijital kanalları destekleyerek çekmek ve dönüştürmek olmalidir.

Web sitenizin ötesinde, muhtemelen çabalarınızı, LinkedIn gibi iş odaklı kanallara yoğunlaştırmaya seçeceksiniz.

‌B2C Dijital Pazarlama

Eğer şirketiniz işletmeden tüketiciye (B2C) ise, ürünlerinizin fiyat noktasına bağlı olarak, dijital pazarlamanın amacı  insanları web sitenize çekmek ve hiç bir satış elemanı ile konuşmaya gerek kalmadan müşterileri haline getirmektir.

Bu nedenle, muhtemelen geleneksel anlamda ‘potansiyel müşterilere’ odaklanma olasılığınız daha düşüktür ve birisinin web sitenize geldiği andan, bir satın alma işlemi yaptığına kadar, hızlandırılmış bir alıcı yolculuğu yapmaya odaklanmanız daha olasıdır.  .  Bu genellikle, pazarlama hunisindeki içeriğinizdeki ürün özelliklerinin bir B2B işletmesi için olduğundan daha yüksek olduğu anlamına gelir ve daha güçlü bir harekete geçirici arama (CTA) kullanmanız gerekebilir.

B2C şirketleri için Instagram ve Pinterest gibi kanallar LinkedIn’in iş odaklı platformlarından daha değerli olabilir.

Dijital pazarlamanın bir şirkete karşı rolü nedir ?

Çoğu çevrimdışı pazarlama çabasının aksine, dijital pazarlama, pazarlamacıların gerçek zamanlı olarak doğru sonuçları görmelerini sağlar.  Bir gazeteye ilan vermişseniz, kaç kişinin o sayfaya çarptığını ve reklamınıza dikkat ettiğini tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz.  Bu reklamın herhangi bir satıştan sorumlu olup olmadığını bilmenin kesin bir yolu yoktur.

Öte yandan, dijital pazarlama ile pazarlama çabalarınızın hemen hemen her yönünün yatırım getirisini(ROI) ölçebilirsiniz.

İşte bazı örnekler:

‌Web Sitesi Trafiği

Dijital pazarlama ile, HubSpot gibi pazarlama platformlarında bulunan dijital analitik yazılımını kullanarak web sitenizin ana sayfasını gerçek zamanlı olarak görüntüleyen kişilerin sayısını görebilirsiniz.

Diğer dijital analitik verilerinin yanı sıra kaç sayfa ziyaret ettiklerini, hangi cihazı kullandıklarını ve nereden geldiklerini de görebilirsiniz.

Bu istihbarat, hangi kanalların web sitenize yönlendirildiği kişi sayısına bağlı olarak daha fazla veya daha az zaman harcayacağınıza öncelik vermenize yardımcı olur.  Örneğin, trafiğinizin yalnızca% 10’u organik aramadan geliyorsa, bu yüzdeyi artırmak için muhtemelen SEO’da biraz zaman geçirmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur.

Çevrimdışı pazarlamada, bir satış görevlisiyle etkileşimde bulunmadan veya bir satın alma işlemi yapmadan önce insanların markanızla nasıl etkileşimde bulunduğunu söylemek çok zor.  Dijital pazarlama ile, insanların davranışlarındaki eğilimleri ve kalıpları, alıcılarının yolculuklarında son aşamaya gelmeden tanımlayabilirsiniz, bu sayede onları pazarlama hunisinin en üstündeki web sitenize nasıl çekeceğiniz konusunda daha bilinçli kararlar verebilirsiniz.

dijital pazarlamada wordpress kullanımı

‌İçerik Performansı ve Lead Gemeration

Bir ürün broşürü oluşturduğunuzda ve bunu insanların posta kutularına gönderdiğinizde bu broşürün kaç insan tarafından okunduğunu ya da kimin çöpe attığını bilemeyiz.

Şimdi bunun yerine web sitenizde o broşürün olduğunu hayal edin.  Sayfayı barındırdığı sayfayı tam olarak kaç kişi ölçebilir ve formları kullanarak indirenlerin iletişim bilgilerini toplayabilirsiniz.  Yalnızca içeriğinizle kaç kişinin ilgilendiğini ölçmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcılar indirdiğinde nitelikli müşteri adayları oluşturursunuz.

‌İlişkilendirme Modelleri

Doğru araçlar ve teknolojilerle birleştirilen etkili bir dijital pazarlama stratejisi, tüm satışlarınızı, müşterinizle ilişkinizde ilk dijital temas noktasına kadar izlemenizi sağlar.

Bunu ilişkilendirme modeli olarak adlandırıyoruz. İlişkilendirme modeli insanların, ürününüzü araştırma ve satın alma şeklindeki eğilimlerine göre pazarlama stratejinizin hangi bölümlerinin daha fazla dikkat gerektirdiği ve satış döngünüzün hangi bölümlerinin rafine edilmesi gerektiği konusunda daha bilinçli kararlar almanıza yardımcı oluyor.

Pazarlama ve satış arasındaki noktaları birbirine bağlamak son derece önemlidir – Aberdeen Group’a göre, güçlü satış ve pazarlama uyumuna sahip şirketler,% 20’lik bir büyüme oranına ulaşmakta, düşük uyum gösteren şirketler için gelirlerde% 4’lük bir düşüşe ulaşmaktadır.  Dijital teknolojiler kullanarak müşterinizin satın alma döngüsündeki yolculuğunu artırabilirseniz, o zaman işletmenizin temel çizgisine olumlu bir şekilde yansıması olasıdır.

Ne tür dijital içerik oluşturmalıyım ?

Yarattığınız içerik türü, alıcının yolculuğunda ziyaretcinin gereksinimlerine bağlıdır.  Hedef kitlenizi, hedeflerinin ve zorluklarının işletmeyle ilgili olarak ne olduğunu belirleyerek ve alıcı kişiliği oluşturarak işe başlamalısınız (bu ücretsiz şablonları kullanın veya makemypersona.com‘u deneyin). İçeriğiniz temel düzeyde müşterilerinizin bu hedeflere ulaşmalarına ve zorluklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmayı amaçlamalıdır.

Ardından, alıcılarının yolculuğunda hangi aşamada olduklarına bağlı olarak bu içeriği tüketmeye ne zaman hazır olmaları gerektiğini düşünmeniz gerekir.  Buna içerik haritası diyoruz.

İçerik haritalama ile amaç, içeriği aşağıdakilere göre hedeflemektir:

 • Onu kullanacak olan kişinin özellikleri (alıcı kişinin girdiği yer).
 • Bu kişinin bir satın alma işlemine ne kadar yakın olduğu (yani, yaşam tarzı standartı)

İçeriğinizin formatı açısından, denenecek çok şey var.  Alıcının yolculuğunun her aşamasında kullanmanızı önerdiğimiz bazı seçenekler:

‌Farkındalık Aşaması
 • Blog gönderileri:  Güçlü bir SEO ve anahtar kelime stratejisi ile birlikte kullanıldığında organik trafiğinizi arttırmak için idealdir.
 • Infographics:  Çok paylaşılabilir, başkaları içeriğinizi paylaşırken sosyal medya aracılığıyla bulunma şansınızı arttırdıkları anlamına geliyor.  (Başlamak için bu ücretsiz Infographic şablonlarına göz atın.)
 • Kısa videolar : Yine, bunlar çok paylaşılabilir ve markanızın YouTube gibi platformlarda barındırılarak yeni izleyiciler tarafından bulunmasına yardımcı olabilir.
‌ Dikkat Aşaması
 • Ebooks: Genellikle bir blog postasından veya infografikten daha kapsamlı oldukları için potansiyel müşteri oluşturma için harikadır; bu, birinin iletişim bilgilerini almak için daha olasıdır.
 • Araştırma raporları:  Yine, bu, Lead Gemeration için harika, değeri yüksek bir içerik parçasıdır.  Endüstriniz için araştırma raporları ve yeni veriler, medya veya endüstri basını tarafından sık sık toplandığı için farkındalık aşamasında da çalışabilir.
 • Web Seminerleri:  Daha ayrıntılı ve etkileşimli bir video içeriği olduğu için web seminerleri, bir blog gönderisinden veya kısa bir videodan daha kapsamlı içerik sunduğundan etkili bir değerlendirme aşaması içerik biçimidir.
‌Karar Aşaması
 • İnceleme çalışmaları: Web sitenizde detaylı vaka incelemeleri yapmak, satın alma kararı vermeleri için ya da kararlarını olumlu yönde etkilemenize yardımcı olacakları için etkili bir içerik biçimi olabilir.
 • Görüşler.  Örnek olay incelemeleri işiniz için uygun değilse, web sitenizde kısa referanslar almak iyi bir alternatiftir.  B2C markaları için referansları biraz daha gevşek düşünün.  Bir giyim markasıysanız,  bir gömlek veya elbiseyi başkalarının nasıl stillendirdiğinin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

İçeriğimin sonuçlarını görmek ne kadar sürer ?

Dijital pazarlamada, yatırım getirisini ölçmenin daha kolay olması nedeniyle, sonuçları çevrimdışı pazarlamada olduğundan çok daha hızlı görebildiğinizi hissedebilirsiniz.  Ancak, sonuçta, dijital pazarlama stratejinizin ölçeğine ve etkinliğine bağlıdır.

Kitlenizin ihtiyaçlarını belirlemek için kapsamlı alıcı personel oluşturmak için zaman harcıyorsanız ve onları çekmek ve dönüştürmek için kaliteli çevrimiçi içerik oluşturmaya odaklanıyorsanız, ilk altı ay içinde güçlü sonuçlar görmeniz olasıdır.

Ücretli reklamcılık dijital stratejinizin bir parçası ise, sonuçlar daha da hızlı gelir – ancak uzun vadeli, sürdürülebilir başarı için içerik, SEO ve sosyal medya kullanarak organik (veya “ücretsiz”) erişiminizi artırmaya odaklanmanız önerilir.

Dijital pazarlama için büyük bir bütçeye ihtiyacım var mı ?

Bu her şeyde olduğu gibi, gerçekten dijital pazarlamanın hangi unsurlarını stratejinize eklemek istediğinize bağlı.

Önceden var olan bir web sitesi için SEO, sosyal medya ve içerik oluşturma gibi inbound tekniklere odaklanıyorsanız, iyi haber, çok fazla bütçeye gerek duymamanızdır.  Gelen pazarlamada, asıl odak nokta, izleyicinizin tüketmek isteyeceği, kaliteli bir içerik oluşturmaktır; bu da çalışmayı dış kaynak olarak planlamıyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey zamandır.

HubSpot’un CMS’sini kullan bir içerik oluşturarak ve bir web sitesine ev sahipliği yaparak başlayabilirsiniz.  Sıkı bir bütçeye sahip olanlar için, WP Engine’de barındırılan WordPress’i ve basitçe bunları StudioPress’te kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çevrimiçi reklamcılık ve e-posta listeleri satın alma gibi  outbound tekniklerle, hiç şüphesiz bazı masraflar vardır.  Maliyetleri, reklamların sonucu olarak nasıl bir görünürlük elde etmek istediğinize bağlı olarak düşüyor.

Örneğin, Google AdWords’ü kullanarak PPC’yi uygulamak için ve işletmenizle ilişkili anahtar kelimelerin Google’ın arama sonuçlarının en üstünde görünmesi için sektörünüzdeki diğer şirketlere teklif vereceksiniz.  Anahtar kelimenin rekabet gücüne bağlı olarak, bu uygun veya çok pahalı olabilir, bu yüzden organik erişiminizi oluşturmaya odaklanmak daha iyi bir fikirdir.

Dijital pazarlamayı denemeye hazırım.  Şimdi ne olacak ?

Zaten dijital pazarlama yapıyorsanız, en azından çevrimiçi hedef kitlenizin bazı bölümlerine ulaşıyor olabilirsiniz.  Kuşkusuz, stratejinizin biraz iyileştirme kullanabileceği bazı alanlarını düşünebilirsiniz.

Bu yüzden neden dijital pazarlamayı yarattık?  Markanızı Çevrimiçi Pazarlamak için tamamen yeni bir başlangıç yapıyorsanız veya az da olsa deneyiminiz varsa bile, gerçekten etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacak kılavuza burdan ulaşabilirsiniz. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir