Close

CDN Nedir ve Avantajları Nelerdir ?

CDN, Cloud Delivery Network yani Bulut Dağıtım Ağı olarak türkçede geçmektedir. Temel olarak çeşitli coğrafi bölgelere konumlandırılmış sunucu grubuna verilen isimdir. Bu sunucu grupları video, resim, css ve js gibi internet içeriklerine en hızlı şekilde erişmek için birbirleriyle bağlantı şekilde çalışır.

CDN konusuna girdiğimiz an aklımıza şu iki soru gelir.

1 – Neden CDN kullanmalıyım ?

2 – Ana sunucumda zaten bu dosyaları barındırıyorum bu yeterli değil mi ?

Bu soruları aşağıdaki gibi özetle cevaplayalım. Sunucu tarafına bir istek yollarsınız ve sunucu size bir yanıt döner. Sunucunun döndüğü bu yanıt büyük boyutlu görsel, ses ve ya video gibi medya dosyalari olabilir. Bu dosyaların aktarımı kolay değil. Ciddi gecikme sürelerine sebep olur. Sunucunuzun trafiğinde bu işlem birden fazla istek alabilir. Bu istek artışıyla sunucunuzu yorabilirsiniz.

Bu duruma şöyle bir çözüm geliştirebiliriz. Birden fazla konuam sunucu yerleştirip daha sonra statik içeriği önbelleğe alarak başlayabiliriz. Bu da isteğin gönderildiği lokasyona en yakın sunucunuzun hızlı, guvenli ve basit bir şekilde o isteğe cevap vermesiyle durumu kurtarir ve yükü ciddi bir şekilde azaltır. CDN nedir sorusuna en basit haliyle böyle cevaplayabiliriz.

CDN’i sunucu gibi algılamamak gerekir. Barındırma işlemi için kullanılmaz. Lokasyon bazlı önbellekleme sistemidir sadece.

CDN (Cloud Delivery Network) Avanatajları Nelerdir ?

Web Sitenizin Yüklenme Hızını Arttırır

Web sitenize gelen isteğin konumuna göre CDN sunucunuz o isteğe en yakın sunucudan cevap vereceği için aradaki süreyi kısaltıp web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Web sitenize gelen kullanıcıya daha hızlı cevap vererek sitede istediği bilgiye hızlı ulaşmasını ve sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Google PageSpeed Insights nedir yazımızda, web sitenizin hız konusunu ve SEO’ya etkilerini anlattık, okumanızı tavsiye ederiz.

Sunucunuzun Yükünü Azaltın

Sunucu tarafında verimli bir ölçeklendirme yapmanızı sağlar. Bu da sizin sunucunuzun bandwidth’ini (bant genişliği) ciddi oranda azalır. Kullanıcı başına istek bant genişliği azalamış olur.

Sisteminizin Çalışma Süresini Arttırın

Sunucunuz daha az yüke sahip olduğu için daha verimli ve uzun çalışma süresine sahip olur. Ayrıca veri merkezi arızalarında da trafiği kolayca yönlendirip kullanıcıya sorun yaşatmamış olursunuz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir