Close

API (Application Programming Interface) Nedir ? Neden Kullanırız ?

Application Programming Interface, yani kısaca API. Başta yazılımcıların olmak üzere internet teknolojileriyle ilgilenen herkesin mutlaka duyduğu bir kelime API. Uygulama Programlama Arayüzü diye dilimize çeviririz. Yazılım geliştiriciler, diğer uygulamalardan gelen datayı kendi uygulamalarına entegre etmek için kullanır. Özetle API bu işi sağlar.

API Nedir ?

Birbirinden bağımsız uygulamaların arasında köprü görevi gören servisler, araçlardır. Örnek verecek olursak, bir e-ticaret web sitesinin datalarını api yoluyla bir muhasebe programına gönderebiliriz. Aradaki iletişimi API sağlar. Kullanıcılar X uygulaması ve ya web sitesindeyken, API’ler sayesinde kullanıcıyı başka bir adrese göndermeden data alışverişi ile kullanıcıya başka bir yerden hızlı bir şekilde data alıp gösterebiliriz. API’ler günümüzde yazılım alanında ciddi bir öneme sahiptir. API olmasaydı iki farklı uygulamanın etkileşimi daha zor bir şekilde yapılacaktı. Daha detaylı anlamak için Application Programming Interface kelimelerini ayırarak inceleyelim.

Application (Uygulama)

Buna verilebilecek en güzel örnek ATM’lerdir. ATM işlem anında banka ile iletişime geçerek müşterinin bir çok bilgisine erişme ihtiyacı duyar. Bunun yanı sıra hotel siteleri, araba kiralama siteleri gibi bir çok sistem günümüzde API kullanır ve bu saydıklarım API’nin application kısmıdır. Yemek Sepeti‘ni es geçmemek gerek. API teknolojisini kullanan büyük yapıalrdan biridir.

Programming (Programlama)

API’nin en önemli kısmı programlama kısmıdır diyebiliriz. Uygulamanın yani atm, rezervasyon sitesi gibi verdiğimiz örneklerin data alışverişi yapacağı sunucular, uygulamaların arasındaki iletişimi sağlayan yazılımdır. Yemek Sepeti örneğinden ilerleyelim. Yemek Sepeti’ne girip sipariş verdiğinizde, ilgili restorana siparişi gönderen aradaki yazılımdır API’nin programming kısmı. Kısaca siparişi ileten, gönderen dedik ancak bu aşamada ciddi bir mühendislik söz konusu. Siz sipariş verdiğiniz anda bu API bilgileri alıp Yemek Sepeti suncularına aktarıp, gerekli yerlere kaydedip, veritabanı işlemlerini tamamladıktan sonra gerekli restorana iletir. Bu kısım mühendislerin, yazılımcıların nasıl nasıl bir API Mimarisi uyguladıklarına kalmış bir olay.

Interface (Arayüz)

Arayüz dediğimiz kısım ise, tamamen girdi ve çıktıların sonuçları yansıttığı ve ya bilgi girilmesini istendiği uygulamalardır. Örnek üzerinden ilerleyecek olursak atm’de para çekmek için kaç para tuşladınız.

Remote API’ler

Farklı bir lokasyon,i farklı bir sunucu yani uzaktan erişime sahip uygulama ile bağımsız API’dir. API’ler en yaygın iletişim şekli internet ağıdır o yüzden web standartlarına göre tasarlanmıştır. Tüm API’ler Web API’sidir diyemeyiz başka standartlar ile de yazılan API’ler vardır. Ancak en yaygın hali Web API’lerdir.

Web API

Web API’ler genellikle HTTP protokolü kullanırlar. Çıktılar XML ve ya JSON yapısı olur. Kullanım kolaylığı açısından yaygın olarak çıktılar JSON ve ya XML olarak verilir. Zamanla XML kullanımı azalmakta ancak kullanmaya devam eden bir çok büyük proje vardır. Web API’ler kendi içerisinde iki kategoriye ayrılır.

Remote Procedure Call (RPC) API

Tek tip kaynak tanımlayıcısıdır diyebiliriz. Post aracılığıyla bir çok işlem yapabilen tek URI’dir. RPC’ler genelde prosedürdür. Yapmak istediğiniz işlemi argüman ismini sıraya almanızı sağlar.

Representational State Transfer (REST) API

REST API, HTTP protokolünü temel alan bir mimariye sahiptir. REST API’ler HTTP protokolünün en güçlü yanlarını kullanarak işlem yapar. Yapacağınız işlemler için farklı URI’ler kullanır. Tüm cihazlar, uygulamalar vb… sağlayıcısnı rahatlıkla yapar.

API Sürümleri

Yazılan her API herkese dağıtılmaz yani herkes bu API’leri bilmek zorunda değildir. Özel ve ya iş ortakları için yazılan apiler limitli ve belirli kullanıcıların erişebileceği şekilde tasarlanır, yazılır, kodlanır. Bir markaya özel yazılan API’lerin başkalarına bilgi aktarmaması gerekir.

Özel API : Dahili kullanımlar içindir. Şirketler kendi bünyesinde geliştirir, kendi uyulamaları için kullanır. Örnek olarak Maçkolik App ve Maçkolik web arasındaki iletişimi sağlayan kendi şirketlerinde geliştirdikleri API’lerdir.

Ortak API : Anlaşmalı şirketlerin bildiği API’lerdir. İki farklı markanın anlaşma üzerine, birbirlerine bilgi alışverişi için geliştirdikleri API’lerdir. Örnek verecek olursak, Clabs Digital Agency olarak Tuğra Jewellery markası için yazdığımız bir API bulunmaktadır. Tuğra Jewellery kendi web sitesinde kullanmak için pırlanta borsa API’si yazdırmıştır. Sizde dilerseniz kendi servisleriniz için API’yazdırmak isterseniz bizimle bu adreste info@clabsagency.com ve ya iletişim sayfasından hızlıca teklif alabilirsiniz.

Genel API : Herkese açık olan API türleridir. Herkes tarafından kullanılabilir. Buna en güzel örnek Twitter olabilir. Twitter’ın sağladığı genel API’ler sayesinde kendi tweetlerinizi çekerek istediğiniz web sitesinizde ve ya uygulamanızda kullanabilirsiniz.

API Anahtarı (API Key) Nedir ?

API anahtarları, bir api ile etkileşimde ve ya talepte bulunduğunuzda kullanıcıdan kimlik doğrulaması için kullanılır. Bir sorgu, header ve ya cookie olarak tanımlanıp API’ye gönderilebilir. API anahtarı kullanım amacı, sadece yetki verilen kişilerin API’ye erişmesini ve erişen kullanıcıların bu API’yi kullanım şeklini takip etmek için kullanılır. API’ye yapılan ilk istekte kullanıcı bilgileri gönderilir ve dönen cevaba karşılık API tarafından kimlik doğrulaması sağlanmış ise API kullanılmaya başlanır. Yine bir örnekle anlatacak olursak, Twitter API’lerinde bunu kullanır. Sizden hesap bilgilerinizle doğrulamanızı ister.

API Çağrısı Nedir ?

API’ler sadece aradaki işlemleri yapmakla sınırlı değildir. Bazen sadece bir çağrı yapmak içinde kullanabiliriz. Örnek veriyorum kendi yaptığınız bir uygulama ile bilgisayarınızdaki işletim sistemine API aracılığıyla bir çağrı yaparak yeni klasör oluşturmasını ya da bir uygulamayı açmasını isteyebilirsiniz.

Örnek Kullanım Alanları

Facebook Reklam API, Facebook’ta verdiğiniz reklamları kendi yönetim panelinizde istatistik bilgilerini kullanmak için vermiş olduğu API’dir.

Google Maps API, sitenizde google maps kullanmak için Google’ın vermiş olduğu API’dir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir