Close

AngularJS Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

AngularJS, Google mühendisleri tarafında geliştirilmiş, MVC (Model-View-Controller) mimarisini kullanan açık kaynak bir JavaScript kütüphanesidir (framework). Günümüzde en popüler JavaScript kütüphanelerinden biri haline gelmiştir. Genellikle SPA dediğimiz tek sayfa uygulamalar için kullanılır. Google’ın desteği ve arkasında geniş kitleye sahip topluluktan dolayı sürekli geliştirilmektedir. Güncel ve son teknoloji yapısında ilerlemektedir.

AngularJS Özellikleri

AngularJS’yi güçlü kılan özellikleri aşağıda başlıklar halinde açıklayalım.

MVC Yapısı

Bu kütüphane en çok kullanılan MVC (Model-View-Controller) mimarisi üzerine kurulmuştur. MVC, Modern web uygulamalarında kullanılan bir tasarım desenidir. Bu mimari veritabanı, görüntüleme sayfası ve kontrolleri ayrı bölümlere böler. Daha kolay kod yönetimi için en uygun ve kanıtlanmış yoldur.

Data Binding (Veri Bağlama)

HTML’i kontrol etmek için ekstra çabaya gerke yoktur. Angular bu işi çok başarılı bir şekilde kendisi çözüyor.

Daha Az Kod, Daha Temiz Kod

DOM kontrolleri için javascript ile satırlarca kod yazmanız gerekiyor. Angular JS bu konuda da kendi çözümüyle size daha az kod yazdırıp, temiz kod yazmanızı sağlıyor.

Testler

Google Mühendisleri Angular JS’yi geliştirirken sadece yukarıda saydığımız özelliklerle sınırlamayıp birde “Karma” isminde bir Unit Test framewroküde geliştirdiler. Geliştiriciler testlerini bununla yazabilirler.

AngularJS Mimarisi

AngularJS MVC (Model-View-Controller) mimarisi üzerine kurulmuştur. Biraz bu mimariden söz edelim.

Controller

İşin yönetim kısmı burasıdır diyebiliriz. fonksiyonları tetikleme, kontrolleri gerçekleştirme, filtreleme işlemleri gibi iş yükünü bu kısım gerçekleştirir.

View

Son kullanıcıya gösterilen kısımdır bu. Görünümü temsil eder.

Model

Veritabanı katmanıdır. Bu kısım ile controller katmanı ilişkilidir. Veritabanına ait tüm işlemleri Model katmanı gerçekleştirir.

AngularJS Avantajları Nelerdir ?

-Açık kaynak kodlu olmasından dolayı hatalar mühendisler ve geliştiriciler tarafından minimum seviyeye indirilmiştir.

-İki yönlü data yönetimi mevcuttur. Bu da şu avantajı sağlar, kodlarınızın senkronize kalması işine yarar.

SPA için uygun kütüphanelerden biridir. Tek sayfa uygulamar, kullanıcıların sayfa değiştirmeden tüm işlemlerini hızlıca ve güncel bir şekilde çözmeleri işine yarar.

-Test araçları mevcuttur.

-HTML’i kendi öğelerini geliştirerek genişlemesini sağlar. Dom yönetimini saplaması için yönergeler mevcuttur. Web uygulamanızı daha güçlü hale getirir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir