Close

AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Nedir ? SEO’ya etkileri nelerdir ?

AMP, yani hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelmektedir. Günümüzde mobil kullanıcılar ciddi oranda artmaktadır. Arama sorgularının %70’ten fazlası mobilden gelmektedir. Mobil kullanıcılar arttıkça, sitemizin mobil versiyonunada dikkat etmek zorundayız. Web sitenizin gerilemesini ve ya dijital pazar payından eksik kalmasını istemiyorsanız bu tür teknolojileri takip etmek zorundasınız. Bu araçlardan biride son zamanlarda isminden oldukça söz ettirmiş isim AMP’dir.

Google resmi olarak bu tür teknolojileri kullanan sitelere, aramalarda öncelik verdiğini duyurdu. Zamanla aramalarda sadece amp sayfaların sonuçlarda gösterileceğini de bildirdi. Google, AMP’yi 2016 yılında duyurdu. Bu yazımızda AMP’nin ne olduğunu ve SEO’ya etkisinin neler olduğunu açıklayacağız. Aşağıda örnek bir arama ekran görüntüsü mevcut.

 

AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Nedir ?

AMP yani hızlandırılmış mobil sayfalar, mobil için optimize edilmiş içerikler oluşturmak için Google tarafından 2016 yılında oluşturulmuş açık kaynak bir projedir. AMP’nin amacı web site sahiplerinin web sayfalarında okunabilir metin içeriği yükledikten sonra sitelerini mobilde hızlı bir şekilde yüklemelerini ve ardından sayfada bulunan resim ve diğer içerikleri yükleyebilmelerini sağlar.

Günümüzde desktop cihazların donanımı güçlü olduğundan dolayı rahat bir şekilde web sayfalarını karşılıyor. Ancak mobil tarafında bu durum AMP gibi araçlarla son kullanıcıya sunuluyor. AMP, web sayfalarını optimize ettiği için daha stabil bir şekilde düşük donanımlarla sunuyor.

 

AMP Nasıl Çalışır ?

Google AMP toplamda üç ana başlığa ayrılır.

AMP HTML

AMP HTML, AMP ile ilgili komutları ve tagleri içeren HTML’nin alt kümesidir. Amp-iframe, amp-script, amp-images gibi tagler ile rahatça kullanılabilir. HTML bilginiz varsa rahat bir şekilde bu yol ile sayfalarınızı AMP’ye geçirebilirsiniz. Örnek AMP HTML kodu aşağıdadır. Daha fazla AMP HTML hakkında bilgi ve örnekler için Google AMP sitesini kontrol edebilirsiniz.

AMP JS

Javascript günümüzde modern web tasarımında büyük rol oynamaktadır. AMP JS, web sayfalarını javascript ile kodlamak için geliştirilmiş bir javascript framework’ü. Web sayfanızın hızını arttırmak için çok etkili bir yoldur. Kendi javascript kodunuzu yazarak sayfalarınızı AMP’ye uygun hale getirebilirsiniz.

AMP CDN

CDN (Content Delivery Network) yani içerik dağıtım ağı dediğimiz yol ile AMP sayfalarını önbelleğe alıp otomatik optimize eden bir yoldur. Cache, yani önbellek sistemiyle çalıştığı için stabil ve hızlı bir yoldur. Tüm dünya ağlarını kabul görür. WordPress’te tüm gönderi ve sayfaları otomatik olarak dünüştüren bir eklentiye sahiptir.

 

AMP’nin SEO’ya Etkileri ve Faydaları Nelerdir ?

Son Kullanıcı İçin Sayfa Yükleme Hızını Arttırın

Günümüzde özellikle mobil tarafında en önemli etken hızdır. Araştırmalara göre 3 saniyeden geç açılan sitelere kullanıcıların geri dönüşü çok azdır. Ama bu konu için bir ilaçtır diyebiliriz. Sayfanızı hızlandırarak buna en uygun çözüm olur. Web siteniz ne kadar hızlı cevap verirse kullanıcıya, bu da dönüşüm ve ya satış olarak size geri dönüş sağlar.

Hemen Çıkma Oranını Düşürür

Site hızının iyileşmesi, hemen çıkma oranını düşürmeyede yarar. Hemen çıkma oranı, siteye giren kullanıcının başka sayfaya geçmek yerine tek sayfada olayı bitirip siteden çıkmasını ifade eder. Kullanıcıya doğru bilgileri en hızlı şekilde vermeniz, kulanıcının sitenizi daha fazla gezerek bilgi toplamasını sağlar ve bu da sitenizde daha fazla zaman geçirmesi anlamına gelir.

Arama Motorlarında Mobilde Üst Sıralara Çıkarır

Hem AMP ile kodlanmış bir sayfa hem de hızlı bir web sayfası iseniz bu Google tarafından sevilmenize sebep olur. Google’ın sizi sevmesi demek sizi aramalarda üst sıralara çıkarması demektir.

Metinli Geçişli Haberler

Google, AMP sayfaları haber slider kısmında gösterir. Aramalarda öncelikli olduğu anlamına gelir. Bu alanda yer almak istiyorsanız sayfalarınızı bir an önce AMP’ye geçirmelisiniz.

 

Sonuç olarak

Yukarıda saydığımız başlıklara bakacak olursak web sitenizi bir an önce AMP’ye geçirmeniz gerekiyor. Kullanıcılarınız analiz edin, web sitenize hangi cihazdan, hangi ülkeden, hangi sistemden girildiğini bilmeniz size fayda sağlayacaktır. Sitenizi sık sık bu tür araçlarla kontrol edin. Google PageSpeed Insights yazımızı okuyarak bu araç ile web sitenizi sık sık kontrol edebilirsiniz.

Bazı noktalarda dezavantajlarıda mevcut. Örneğin AMP ile oluşturulmuş sayfalarda Google Analytics detayları daha az olacaktır.

Durumu toparlayacak olursak, blog gönderilerinizi, bilgi amaçlı oluşturulan sayfalarınız ve ya iletişim sayfası gibi sayfaları AMP’ye geçirmeniz önemlidir. Web siteniz hakkında detaylı bir analiz raporu istiyorsanız, hemen bizimle iletişim sayfasından ve ya sağ altta bulunan canlı destek ile iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir